WARSZTATY
PANELE DYSKUSYJNE
Zawód muzyk
Czwartek / 11 kwietnia / 17.30 / Instytut Kultury Miejskiej / Targ Rakowy 11
Wyłącznie z grania muzyki nie zawsze można się utrzymać, ale współczesny rynek oferuje sporo alternatyw dla twórców ze świata awangardy czy muzyki niezależnej. Komponowanie do filmu, teatru, gier komputerowych staje się coraz powszechniejszą praktyką – z jednej strony bardziej satysfakjonująca finansowo, z drugiej strony stawiającą też nowe wyzwania na drodze artystycznej. Z zaproszonymi gośćmi i gościniami porozmawiamy o tym, jak w zawodzie muzyka odnajdują się i działają na tych polach.
Udział wezmą:
Mikołaj Trzaska – saksofonista, muzyk awangardowy, twórca muzyki filmowej
Karolina Rec / Resina – wiolonczelistka, kompozytorka muzyki filmowej
Miro Kępiński – kompozytor muzyki filmowej i elektronicznej
Leszek Biolik – autor muzyki filmowej i teatralnej, współzałożyciel zespołu Republika
Prowadzenie: Ola Budka / Radio357
"Piosenka musi posiadać tekst"
Czwartek / 11 kwietnia / 19.00 / Instytut Kultury Miejskiej / Targ Rakowy 11
Muzyka to jedno, ale jeśli mamy do czynienia z piosenką, ważne są jej słowa i to jaką opowiadają historię. Ile piosenek zostaje z nami na dłużej i opowiadają ponadczasowe historie? Jak pisać teksty do utworów? Czy język polski jest w tym procesie sprzymierzeńcem? Podczas spotkania porozmawiamy z polskimi twórczyniami i twórcami o pisaniu tekstów, jak wygląda ten proces, a także czego potrzeba, żeby przyniósł niebanalne teksty, które zaciekawią słuchaczy i słuchaczki.
Udział wezmą:
Adam „Łona” Zieliński – raper, autor tekstów, producent muzyczny
Natalia Przybysz – piosenkarka i autorka tekstów,
Agata Trafalska – autorka tekstów piosenek
Grzegorz Nawrocki – wokalista, autor tekstów, współzałożyciel zespołu Kobiety
Prowadzenie: Jacek Świąder / KtosRuszalMojePlyty.com
Trendy i zmiany na rynku muzycznym.
Piątek / 12 kwietnia / 14.00 / Teatr Szekspirowski / sala panelowa -1
Jakie wydarzenia najczęściej wybierają odbiorcy? Jakie są trendy i perspektywy rozwoju branży muzycznej? Jakie różnice możemy zaobserwować między polskim a światowym rynkiem? Czym różni się podejście majorsów i małych labeli? Podczas spotkania zaprezentujemy raport eBilet oraz raport IFPI/ZPAV – przegląd światowego rynku nagrań muzycznych, zawierające dane na temat przychodów z nagrań muzycznych na całym świecie. Razem z zaproszonymi gośćmi poruszymy temat zmian, a także obecnych i nadchodzących trendów, któe dotykaja także polski rynek muzyczny.
Udział wezmą:
Prowadzenie: Bogusław Pluta / ZPAV
Kim jest booker/ka?
piątek / 12 kwietnia / 16.00 / Teatr Szekspirowski / sala panelowa -1
Po co zespołom booker/ka? Czym się zajmuje? Dlaczego pełni ważną rolę pomiędzy artystami a właścicielami klubów lub organizatorami festiwali? Czy łatwo zaprasza się zagraniczne zespoły do Polski i organizuje koncerty na własną rękę? Dlaczego dzięki jego/jej pracy można często osiągnąć więcej? Porozmawiamy o tym jako bookować koncerty, o czym warto pamiętać zabierając się za tę działalność, a także o przeszkodach, które mogą pojawić się na tej drodze i tym jak je pokonać po wielu latach doświadczeń.
Udział wezmą:
Izolda Sznaps – wieloletnia impresario zespołu Hańba, obecnie grupy Sutari
Radosław Sternicki – współtwórca Dancing Shoes Gigs, muzyk zespołów JAD i The Stubs
Piotr Trafny – organizator i producent koncertów
Prowadzenie: Krzysztof Paciorek – booker, wokalista zespołu JAD
Muzyka vs. nowe technologie
Piątek / 12 kwietnia / 17.30 / Teatr Szekspirowski / sala panelowa -1
Za wszelką cenę czy life balance?
Sobota, 13 kwietnia, 14.00, Teatr Szekspirowski, sala panelowa -1
Jak dbać o zdrowie psychiczne? Jaki tryb pracy może być zdrowy? Jak stawiać granice? Jak radzić sobie w krytycznych sytuacjach i jak oddzielać życie prywatne od zawodowego? Na Sea You porozmawiamy o problemie, na który coraz częściej zwracamy uwagę w branży muzycznej – o komforcie psychicznym podczas koncertowania, organizowania koncertów czy zarządzania zespołami.
Udział wezmą:
Matylda Gerber – dr nauk społecznych, saksofonistka, autorka książki „Intuicja. Przewodnik dla lubiących rozkminiać bez bólu
Justyna Dworczyk – dr sztuk filmowych i teatralnych, psychoterapeutka, pracuje z osobami doświadczającymi kryzysów m.in. w obszarze kariery zawodowej,
WaluśKraksaKryzys – muzyk
Prowadzenie: Marta Szadowiak
Płyta wydana. I co dalej?
Sobota / 13 kwietnia / 16.00 / Teatr Szekspirowski / sala panelowa -1
O niezależnie i prężnie działających wytwórniach mówiono już sporo, ale poza wydaniem płyty ważny jest drugi etap – jak z nią dotrzeć do odbiorców/odbiorczyń, jak ją promować, jak zainteresować nią dziennikarzy/dziennikarki, wreszcie: jak ją sprzedać. Z zaproszonymi wydawcami i wydawczyniami porozmawiamy o strategiach poruszania się po scenie niezależnej w Polsce i na świecie i tym, jak bez wielkich środków i kanałów promocji, docierać z muzyką do odbiorców i mediów.
Udział wezmą:
Justyna Banaszczyk – nagrywa jako FOQL, współprowadzi wytwórnię̨ Pointless Geometry.
Krzysztof Sarosiek – basista zespołów Zwidy i Hanako, współzałożyciel Peleton Records.
Marcin Piechowiak – wydawca i współtwórca Astigmatic Records.
Prowadzenie: Jakub Knera / Nowe Idzie Od Morza