Yana

14.04 | 00:00

YANA (Joanna Bieńkowska), instrumentalistka i kompozytorka mieszkająca w Gdańsku, gdzie ukończyła Akademię Muzyczną w klasie skrzypiec.
YANA tworzy muzykę łączącą klasyczne instrumentarium: pianino i kwartet smyczkowy z elektroniką. W kwietniu 2022 samodzielnie wydała swój debiutancki album „Solace”. Płyta zawiera minimalistyczne utwory na pianino, jak również medytacyjne dialogi między fortepianem a smyczkami. Jednocześnie na albumie znalazły się rozbudowane aranżacyjnie kompozycje oparte na elektronice i brzmieniu syntezatorów analogowych.
Całe to spektrum instrumentów i wykorzystanych środków produkcyjnych jest odzwierciedleniem muzycznych upodobań artystki, zmiennej wrażeniowości, poszukiwań i ciągłej ekscytacji nowymi fakturami.

Podczas tworzenia teledysków do singli promujących album „Solace”, YANA współpracowała ze znakomitymi artystami wizualnymi z berlińskiego kolektywu Magnificent Matter, a także z polską reżyserką Magdaleną Zielińską i operatorem Mateuszem Kanownikiem. Teledysk do utworu „June” stworzonego przez ten duet na Fuerteventurze miał premierę na prestiżowej platformie Director’s Library.

Scroll to Top